Відкритий урок для презентації досвіду на обласному фестивалі "Інноваційна діяльність закладів освіти Київської області за ННП "Інтелект України"
Відео уроку "Будова клітини" з клас
Конспект
уроку природознавства в 3 класі
Тема. Лікарські рослини
Мета: дати
характеристику лікарських рослин. Спродовжувати формувати в учнів уявлення про
різноманітність рослинного світу, розкрити цінності рослини для людини; навчити
розпізнавати рослини, порівнювати, робити висновки, розвивати спостережливість,
увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю;
почуття прекрасного в природі, бажання охороняти та примножувати її красу.
Обладнання: підручник, компʼютер, телевізор, презентація «Лікарські рослини»
Тип уроку. Комбінований урок
Хід уроку
Слайд 1
І.Організація класу
1. Підсумок спостереження за природою та погодою.Слайд 2.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання.
1.
Фронтальне
опитування. Слайд 3.
-
Доведи,
що рослини – це частина живої природи.
-
Яку
будову мають рослини?
-
Чому
квіткових рослин на Землі найбільше? Поясни.
-
Чим
культурні рослини відрізняються від дикорослих?
-
Які
способи розмноження рослин ти знаєш?
-
Чи
правильно називати бульби картоплі насінням? Де в картоплі міститься насіння?
ІІІ. Актуалізація опорних
знань. Повідомлення теми і мети уроку.
-
На
які групи можна поділити всі рослини? (квіткові, спорові, водорості,
вічнозелені, листяні, дерева, кущі, травʼянисті рослини, культурні, дикорослі…..) Слайд 4.
-
Сьогодні
ми з вами познайомимось ще з одним видом рослин. Прочитайте, будь ласка, тему
сьогоднішнього уроку. Слайд 5.
-
Чи
знаєте ви які рослини називають лікарськими?
IV.
Ознайомлення з новим матеріалом.
1. - Люди здавна помічали цілющі властивості деяких рослин, тому
навчилися збирати їх, готувати з них лікувальні відвари, настоянки та чаї.
Рослини, органи або частини яких є сировиною для отримання засобів, що їх
використовують у народній та офіційній медицині й ветеринарії, називають
лікарськими.
Лікарські властивості
притаманні багатьом дикорослим, а також культурним і навіть кімнатним рослинам.
Слайд 6. Валеріана, барвінок малий,
ромашка, чистотіл, деревій та інші – дикорослі рослини. Слайд 7. Серед культурних відомі мята перцева, меліса, конвалія,
малина, нагідки, слайд 8, а серед
кімнатних – алое, каланхое тощо.
За характером впливу на
організм розрізняють такі властивості лікарських рослин: заспокійливі (слайд 9) (валеріана, меліса),
знеболювальні (слайд 10) (конюшина
лучна, мак снодійний), кровоспинні (слайд
11) (кропива дводомна, деревій, грицики звичайні), жовчогінні (слайд 12) (пижмо звичайне, кукурудза)
та інші. Є лікарські рослини, які вживають у разі кишкових захворювань
(звіробій, суниця лісова, шипшина). А калина, конвалія, копитняк європейський
покращують роботу серця.
V. Фізкультхвилинка.
– А
зараз давайте відпочинемо. Слайд 13.
Цвіт із липи ми зривали,
У торбиночку складали,
А зимою чай варили
І ніколи не хворіли.
Раз здорові всі малята,
В путь почнемо вирушати.
2.Зустріч
з казкою.
А вирушати ми будемо в гості до бабусі Квіткознавці.
Сядьте зручно, не забувайте , що ви учні і вмієте себе
чемно поводити в гостях.
“Казка”
Стоїть на краю
лісу хатинка. Навколо росте багато Квітів. Там живе бабуся Квіткознавця. Стежка
до хатки ніколи не заростає травою, бо зранку до вечора ідуть до старенької
відвідувачі.
– Бабусю!
Допоможіть – це прилетів Щиглик. Застудив горлечко холодною водицею, не можу
співати.
– Не
хвилюйся пташечко, дам тобі ромашечку (і пішла заварювати цілющий чай).
– Ой,
бабусю, бабусю, відчини і мерщій допоможи, – знову стукіт у двері.
Це ведмідь причвалав. Він ягід немитих наївся і в нього
живіт болить.
– На
ведмедику, попий, це цілющий звіробій.
Он зайчисько вже стрибає і на лапку все кульгає.
– Рятуй,
бабусенько, рятуй! Поранив я лапку, кров тече.
Не біда, каже, подорожник цей візьми і до рани приклади.
Дякують усі мешканці лісу бабусі, бо всім вона допомагає.
Вчитель: Чим
бабуся Квіткознавця лікувала хворих?
(Відповіді дітей).
– А як ви думаєте, чому бабусю назвали Квіткознавця?
3.Цікавинки про рослинки
- В ліс горобчик вже злітав цікавинки позбирав. Слайд 14
Слайд
15
Мати
й мачуха(Легенда Полтавщини)
Жила собі сім’я. Та через деякий час тяжко захворіла мати
й невдовзі померла. Залишилися дочка й батько вдвох, але батько дівчини швидко
знайшов собі нову жінку, а для дочки мачуху. Мачуха була злою до чоловікової
дочки: весь час карала її за різні дрібниці. Дівчина сумувала за своєю рідною
ненькою і часто плакала.
Аж ось на її городі виросла дивна квітка, при якій не
було листочків. Та квітка нагадувала дівчині матір, і вона часто плакала, над
нею сидячи. Незабаром з’явилися листочки. Сльози образи капали на поверхню
листка і робили її та холодною. А сльози суму за мамою котилися під низ, там
була тепла поверхня, вкрита м’якими ніжними ворсинками.
З того часу й досі, коли візьмемо листок мати-й-мачухи і
прикладемо до лиця, то відчуємо на дотик, що одна сторона листочка холодна й
шершава (то мачуха), а інша — м’якенька й тепла. То мама…
Слайд 16
Легенда про барвінок
Жили колись давно чоловік з дружиною у любові і злагоді.
А найбільшою потіхою для них був їхній синочок на ім’я Бар. У скорому часі
виріс він гарним парубком. Багато дівчат мали собі на думці віддатися за нього.
Сохло серце за Баром у однієї дівчини, котра мала за маму відьму. Посватався
Бар до іншої, котра називалась Вінка. Ніяка ворожба відьми не могла розбити
того кохання.
І ось прийшов день весілля. Щасливі молодята стояли на
воротах для батьківського благословення і чекали тієї хвилі, щоб піти до святої
церкві до шлюбу.
Аж тут казна-звідки ворожка зі своєю дочкою. Ворожка
стала перед молодими, проголосила своє прокляття і окропила їх чорним смердючим
настоєм якогось зілля. За хвилю на місці, де стояли Бар і Вінка, вже нікого не
було. Кинулися люди до ворожки, а вона махнула руками і злетіла чорною вороною.
Кинулися до її дочки, а та злетіла до хмар сірою галкою. Впала матінка Барова
на те місце, де стояв її син, і скропила землю слізьми. І сталося диво: на очах
у всіх із землі проросло зелене зілля, уквітчане дрібненьким блакитним
цвітом...
А назвали його Барвінком. І тягнеться він до хат, до батьківських
могил. Кожна дівчина вплітає його у свій весільний вінок.
Слайд
17
Чорнобривці
Жила колись в одному селі сім’я. Звичайні, трудящі люди.
Сталася в них радісна подія – народилася трійня, три сини-соколи. Такі в них
були карі очі, як мед гречаний, такі чорні брови, такі схожі між собою, що
рідні, не змовляючись назвали їх Чорнобривцями, хоч кожен мав своє ім’я. Коли
підросли, то виявилось, що і таланти у них однакові і різні водночас: один був
золотар, другий гончар – керамік, третій різьбяр дерева-кістки-рога. На всю
країну стали славні хлопці, звідусюди приїздили до них подивитись на їх
майстерність, придбати бодай одну річ, яка кому до вподоби.
Трапилось так, що село, де жили хлопці, на якийсь час
попало в поле дій безкінечних війн, які вели між собою люди. Село намагалось
жити своїм повсякденним чином, але одного дня ввірвався ворожий загін, до
грабежу-розбою взялися. Цупили все, що їм подобалось. Дійшли до хати
майстрів-чорнобривців. Розгребли все, що було в майстерні. Розгорілися жадобою,
і забрали в полон майстрів. Як не благали, як не відкуплялись – ніщо не
допомогло: повезли хлопців у чужу землю.
Тяжко тужили батьки, а від синочків, ані чутки, ані
звістки.
Йшли роки, підросла сестричка. Бачила, які сумні тато й
мама, все допитувалась – чому? Довго не розповідали, а потім якось бабуся все
оповіла. І вирішила дівчина іти в чужий край, шукати братів. Ніякі вмовляння не
допомогли.
Довго блукала дівчина світом: ніхто не чув про
чорнобривців. А потім якийсь дідо сказав їй: "Це, мабуть твої брати були!
Вони всі троє однаковісінькі, та такі ж гарнесенькі. Хан їх і голодом морив, і
бив, наказуючи працювати. А вони одне у відповідь:
– Відвезіть нас додому. Ми будемо працювати, і все
зроблене забирайте. Але тільки вдома ми можемо робити такі речі, як ви бачите.
Бо стільки тих виробів привезли з ними. Хан наказав їх
бити, поки не згодяться працювати. Забили їх до смерті”…
– Дідуню! А де вони поховані?
– А їх ніхто не ховав. Хан наказав викинути в степ. Там
зараз тільки кісточки тліють.
– Покажіть, де це! благаю Вас!
Позбирала в торбинку кісточки братів, бо вже мало що й
лишилося. Схудла, змарніла, але дійшла додому. З великою радістю зустріли
батьки і все село дівчину. Поплакали над долею хлопців-чорнобривців, та й
розійшлися додому. А батьки поховали в садку останки своїх синів.
За якийсь час побігла дівчина в садок, як щоранку це
робила і зачудувалася: на могилці братів розцвіли дивні квіти. Покликала
батьків, і ті водночас мовили: "Чорнобривці!” Полюбили ті квіти на
Україні, рідко біля якої хати їх немає. Отак повернулися нетлінною красою
додому хлопці-чорнобривці.
- Діти, ви можете продовжити мої цікавинки своїми.
VІ. Закріплення знань.
- Які рослини називають лікарськими?
-Які лікарські рослини і їх властивості ви запамятали з сьогоднішнього
уроку?
- Які лікарські рослини використовуєте ви дома і коли?
VIІ.
Підсумок уроку
Слайд 18
-
Що
вам запамяталось найбільше?
-
Що
вас вразило, а, що здивувало?
-
Які
знання ви зможете використати в повсякденному житті?
VIІI.
Домашнє завдання
Слайд 19
1. Підготувати розповідь про одну з лікарських рослин.https://drive.google.com/open?id=0BzLWm9aQEzgObm9rTVRaSk1YWEk
Слайд 20
Використані джерела:
1. Природознавство:
підруч. для 3 кл. загальноосвіт. Навч. Закл./ І.В.Грущинська. – К.: Видавничий
дім «Освіта», 2013. – 176с.:іл.
2. Відеоматеріали [Електронний
ресурс]. – Режим доступу:
http://rosluna.info/publ/legendi_ta_mifi_pro_roslini/chornobrivci/chornobrivci/39-1-0-168
3. Науково – методичні матеріали
науково – педагогічного проекту «Інтелект України».
4. Наукові матеріали [Електронний
ресурс].- Режим доступу: https://uk.wikipedia.org
Презентації до уроків
Весняні клопоти тварин
Урок з математики
1 клас.
Тема. Узагальнення
знань з теми «Усна і письмова нумерація чисел 11-20»
Підготувала
вчитель
початкових класів
Борівської
ЗОШ І – ІІІ ступенів
Луценко Л.М.
Тема. Узагальнення знань з теми «Усна і письмова нумерація
чисел 11-20»
Мета: удосконалювати навички лічби в межах 11-20, повторити
та закріпити прийоми додавання і віднімання одноцифрових чисел,
порівнювати числа. Розвивати уяву, пам'ять,
логічне мислення. Прищеплювати інтерес до вивчення математики.
Тип уроку: Урок закріплення знань.
Х
і д у р о к у
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз
І знову вона завітає до нас.
ІІ. Оголошення теми і мети
уроку
-
Сьогодні
ми з вами помандруємо у казку. А казка ц незвичайна, вона математична. Для
того, щоб відкрились двері в Країну казок нам необхідно прочитати девіз уроку.
(слайд2)
Міркувати – швидко!
Відповідати – правильно!
Рахувати – точно!
Писати – гарно!
-
Всі
ми любимо казки і, особливо, казкових героїв. Сьогодні будемо допомагати одним
із них, а звідки вони ви відгадаєте, якщо виконаєте завдання. (слайд 3)
1.
Розташуйте
числа у порядку зростання і дізнаєтесь в яке село ми потрапимо.
О
|
С
|
Т
|
О
|
П
|
В
|
К
|
Н
|
Ш
|
А
|
Р
|
И
|
О
|
20
|
5
|
8
|
10
|
1
|
14
|
13
|
18
|
16
|
15
|
2
|
17
|
4
|
П
|
Р
|
О
|
С
|
Т
|
О
|
К
|
В
|
А
|
Ш
|
И
|
Н
|
О
|
1
|
2
|
4
|
5
|
8
|
10
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
20
|
ІІІ. Систематизація,
закріплення та узагальнення вивченого
матеріалу.
-
І
так, ми потрапили в село Простоквашино (слайд 4)
-
Герої
мультфільму хочуть перевірити як учні нашого класу гарно вміють рахувати (слайд
5)
1.
УСНИЙ РАХУНОК.
2.
ХВИЛИНКА КАЛІГРАФІЇ. (слайд 6).
– Погляньте, як Дядя Федір рівненько сидить за столом.
Сядьте і ви рівненько, приготуйтесь до письма, відкрийте зошити, візьміть
ручки.
(Слайд 7)
В
казковому селі і цифри казкові, але нам потрібно їх перетворити на звичайні і
красиво написати в зошити.
3.
РОЗВ´ЯЗУВАННЯ ВИРАЗІВ(Слайд 8) . Засперечались одного разу Шарик і Матроскін,
хто з них краще знає математику. Давайте допоможемо їм вияснити.
(І варіант –
за Шарика, ІІ варіант - за Матроскіна). Запишіть та розв’яжіть вирази (слайд
9). Взаємоперевірка ( слайд 10).
IV.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
. Давайте допоможемо нашим героям поприбирати в будинку. (слайд
11)
4. РОЗВИТОК
МАТЕМАТИЧНИХ ВМІНЬ
5.
Поки
прибирали Галченя підготувало для вас завдання . (Слайд 12,
слайд13 –порівняти вирази, розв’язати приклади, вставити
потрібні знаки,
слайд 14 – скласти і розв’язати задачі)
V.
ПІДСУМОК УРОКУ
Матроскіну так сподобалась ваша робота, що він вирішив подарувати вам
мелодію із свого села. Котик пропонує вам потанцювати.
Урок з предмету Я і Україна. Природознавство. 3
клас.
Тема. Зелене диво Землі. Рослини – живі організми
Підготувала
вчителька
початкових класів
Борівської ЗОШ І
– ІІІ ступенів
Луценко Л.М.
Тема. Зелене диво Землі. Рослини – живі організми.
Мета:
формувати уявлення про царства живої природи, значення рослин, різноманітність
рослин на Землі, про види рослин; продовжити формувати поняття «природа нежива
і жива», виробляти навички дослідницької роботи та спостереження; розвивати логічне
мислення; виховувати естетичні почуття.
Обладнання:
підручник, проектор, проекційний екран.
Тип уроку.
Засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація
класу до уроку
Знов лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе усіх на цікавий урок.
А тепер зручніш сідайте,
і синоптика вмикайте.(Повідомлення чергового учня про спостереження за погодою протягом минулого тижня).
і синоптика вмикайте.(Повідомлення чергового учня про спостереження за погодою протягом минулого тижня).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Бесіда
а) Пригадайте і скажіть, що таке
природа?
б) Якою буває природа?
в) Які предмети неживої природи ви
знаєте?
г) Що належить до живої природи?
Послухайте уважно вірш і скажіть, про що в ньому
розповідається.
Було у матері – Природи дві донечки такої вроди,
Хто їх побачить хоч на мить –
Не міг забуть і розлюбить.
Голубооку звали Флора:
У неї очі, наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна,
Ласкава, ніжна та привітна.
А Фауна – швидка, як вітер,
Могла з птахами полетіти,
І за оленями стрибати,
Та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати
Природні їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі - світ рослинний,
А жвавій Фауні – тваринний,
Щоб берегли і доглядали,
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
Живого світу дві богині.
Про кого йшла мова у вірші?
(Флора – це богиня рослинного світу, а Фауна – тваринного).
ІІІ.
Повідомлення теми уроку.
Ми починаємо з вами вивчати новий
розділ, який називається "Жива природа". Слайд1
Усі живі організми вчені поділили на 5 царств: слайд 2 рослини, тварини, гриби, дроб'янки, віруси.
Сьогодні ми зупинимось на царстві рослин. Завітаємо до
богині Фауни. Рослин ще називають зеленим дивом Землі. Слайд 3. Рослини – живі організми.
- Оскільки
вони живі організми, то їм для життя потрібні певні умови. Які? Слайд
4.
- Як ви думаєте, чому рослини належать до живої
природи? Слайд 5
IV. Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить,
Добре те, що вітер віє,
Добре те, що ось цей ліс
Разом з нами ріс і ріс.
Добре те, що в нашій річці
Чиста не брудна вода.
І мене матуся рідна
Після школи зустріча.
Добре гратися надворі,
Добре вчитися у школі,
Добре плавати в ставу,
Добре те, що я живу!
Рослини називають зеленими
друзями людини. Вони дають продукти харчування, з них виготовляють тканини та
ліки. Слайд7
- Пригадайте, що
виготовляють з пшениці? Слайд 8
- Для чого вирощують
кукурудзу? Слайд 9
- Хто знайшов букву "а"? - Молодці, уважні.
- Хто знайшов букву "а"? - Молодці, уважні.
- Що дає нам рис? Слайд 10
- Діти, відгадайте
загадку:
Ми, цукрові, ми
кормові, є брати у нас столові.
Ну, а учні в
вашій школі виривали нас у полі.
Ми зростали там
рядками,
Люди звуть нас….
(буряками).
- Навіщо вирощувати цукровий буряк? Слайд 11
Якщо ви відгадаєте наступну загадку, то дізнаєтесь, про яку рослину піде мова далі.
Квітка ця на
сонце схожа,
На олію вона
гожа.
Жовті пелюсточки
має,
Їх до сонця
повертає. (Соняшник).
- Чим корисний
соняшник? Слайд 12
- А для чого
вирощують льон і бавовник? Слайди 13, 14
V. Формування уявлень про різноманітність рослин у природі.
Де живуть рослини? Скільки живуть
рослини? Чим вони відрізняються одна від одної? Про це все можна говорити дуже
багато, дещо ми будемо з вами вивчати цього року, а потім продовжите вивчати в старших класах.
Рослини відрізняються одна від одної
зовнішнім виглядом, будовою, умовами і тривалістю життя, розмірами.
Учені дали назви всім відомим на
Землі рослинам. Щоб відрізнити одну від одної, ці назви складаються з двох
слів.
Розгляньте в підручнику с. 107 малюнок .
- Що ви бачите на
ньому?
- Чи однакові ці
квіти за зовнішньою будовою?
- Чим
відрізняються рослини одна від одної?
Так, дійсно в цих
рослин листочки і квіточки мають різну
форму. Всі три види ромашок схожі, але мають певні відмінності.
Прочитайте назви
видів ромашок.
- То дійсно назви видів складаються з двох слів?
Давайте подивимося на наступний слайд Слайд 15. Що за рослина тут зображена?
- Скажіть, чи всі рослини однакові?
- Чим вони відрізняються?
Це різні види однієї рослини.
Конюшина лугова, конюшина гірська, конюшина повзуча, конюшина лікарська.
Чи знаєте ви, чим корисна
конюшина?
Суцвіття
конюшини разом з верхівковими листками використовують у лікарських цілях. Їх збирають під час цвітіння.
Використовують відвари при простудних захворюваннях, від запаморочень,
головному болі.
З
молодих листків готують салати, а суцвіття придатне для заварки чаю. Конюшину
можна ще використовувати для фарбування тканини в зелений колір.
Вирощують як медонос та кормову
культуру.
Серед представників царства
рослин є досить цікаві екземпляри , з якими я хочу вас познайомити.
Рафлеція арнольді (слайд17)
Гіднора африканська (слайд 18)
Аморфофалус (слайд19)
Вольфія (слайд20)
«Молочна соска» (слайд 21)
Гарбуз – Люффа (слайд 22)
Посудна горлянка (слайд 23)
Баобаб (слайд24)
Секвойя (слайд 25).
VI.Закріплення та
узагальнення знань (Слайд 26)
Виконай завдання
від Флори (слайди 27 і 28).
1 Все що
нас оточує, але не зроблене руками людини називається_________________________.
2 Природа
буває ____________ і ________________.
Сонце,
місяць, зорі, повітря, вода, гірські породи, грунт це
предмети___________________________.
4 Люди,
тварини, рослини, гриби, бактерії, віруси належать
до________________________________________.
5 Богиня
рослинного світу__________________________.
6 Рослинам
для життя потрібні: світло, тепло, грунт, ___________, ____________, ______________________________.
7 Рослини
як і всі живі організми дихають, ростуть, _____________, _____________,
_________________, ___________________.
8 Щоб
розрізняти рослини вчені їм дали_______________.
9 Із
скількох слів складається назва виду?_______________.
VII. Підсумок уроку
Вправа "Мікрофон"
- Що нового дізналися?
- Що запам'яталося?
Вправа "Мікрофон"
- Що нового дізналися?
- Що запам'яталося?
- Чи дійсно рослини
це зелене диво Землі?
- Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
VIII. Домашнє завдання слайд 29.
1 Опрацювати
статті підручника «Зелене диво Землі, «Як розрізняють рослини» (с. 105-107);
2 Виконати
завдання в зошиті с. 14-15.
3 З'ясувати скільки
видів рослин росте у вашому саду.
Немає коментарів:
Дописати коментар